Odborníci radia: Pitným režimom k lepšiemu tráveniu

Odborníci radia: Tri kroky k zlepšeniu trávenia

Tráviace ťažkosti vedia potrápiť celé telo

13. decembra 2021 – Životný štýl
S príchodom teplých dní ľudia prirodzene volia ľahšiu stravu, ale aj napriek tomu im môžu tráviace ťažkosti skomplikovať život. Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov. Gastroenterológovia MUDr. Miloš Bubán a MUDr. Radovan Juríček sa zhodujú, že na vine nie sú len ochorenia tráviaceho traktu, ale môže za to aj nezdravý životný štýl a nedostatočný pitný režim.

Imunita sídli v črevách

Podľa gastroenterológa MUDr. Radovana Juríčka je zažívací trakt najväčším orgánom imunitného systému. Nikde v ľudskom tele nie je viac bielych krviniek ako práve v čreve. Tie pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi miliardami mikroorganizmov v črevách, a teda v celom organizme. Narušenie tejto rovnováhy vedie ku vzniku mnohých ochorení ako zápalové ochorenia čreva, autoimunitné ochorenia, potravinové alergie a podobne. MUDr. Miloš Bubán dopĺňa, že každá časť tráviaceho traktu je dôležitá, a preto sa o ňu treba aj starať.

Tri kroky, ako aktivovať lenivé črevo

Gastroenterológ MUDr. Bubán tvrdí,  že najväčším problémom s lenivým črevom sú najmä tieto zlozvyky: nedostatok pohybu, nedostatočný pitný režim a príjem vlákniny (zelenina, ovocie, otruby…). Správny pitný režim, ktorý priaznivo pôsobí na trávenie, je podľa oboch lekárov základom vnútornej rovnováhy tela. Ukázalo sa, že pomôcť si môžeme aj častejším pitím prírodných minerálnych vôd. Napríklad tradičná minerálna voda Budiš vďaka obsahu hydrogenuhličitanov a síranov, okrem iných zdravotných benefitov, priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém. Tlmí kyslosť žalúdka a stimuluje tvorbu tráviacich štiav. Obsah síranov zlepšuje pohyblivosť čriev, a teda bráni zápche, ktorá býva častou poruchou tráviaceho traktu. Pozitívny vplyv minerálnej vody Budiš na trávenie potvrdzujú okrem gastroenterológov aj odborníci v balneologickom posudku. Vápenaté síranové vody majú protizápalový účinok nielen v tráviacom trakte, ale aj pri infekciách močových ciest. Pitie hydrogenuhličitanových vôd napomáha kontinuálnemu tlmeniu kyslosti žalúdka. Pitím uhličitej vody sa prekrvujú sliznice tráviaceho traktu, stimuluje sa tvorba žalúdočnej šťavy a urýchľuje sa vstrebávanie živín z potravy. Obaja gastroenterológovia sa zhodujú a radia, aby ľudia s poruchami vyprázdňovania nesiahali hneď po voľnopredajných preháňadlách, pretože sú návykové a nevhodné na dlhodobé užívanie. Stačí málo, a to, ako už bolo spomínané: pravidelný pohyb, správna výživa vrátane probiotík aj vlákniny a “zalievanie” čreva – dostatočný pitný režim.

Ako piť minerálne vody pre pohodu čriev?

Tvrdí sa, že tráviaci trakt má akýsi vlastný svet a vlastný nervový systém, ktorý je úzko prepojený s mozgom. Podľa lekára MUDr. Juríčka nie je vhodné piť nárazovo. Odporúča pravidelnosť a príjem tekutín aj minerálnych vôd rozložiť počas celého dňa. Lepšie je tiež dať si pohár vody pred jedlom ako po ňom. MUDr. Juríček tiež odporúča piť teplejšiu vodu, nie práve vychladenú z chladničky. Teplú vodu, napríklad aj minerálnu, je vhodné piť ráno na prázdny žalúdok v rámci zabezpečenia pravidelnosti stolice a zlepšenia peristaltiky čriev. Motiváciou na dodržiavane pitného režimu by mala byť snaha udržať sa fit, a to aj po psychickej stránke, pretože aj to sa odzrkadľuje na vašom trávení. Budiš je svojím zložením prírodným iónovým nápojom. Prirodzene dopĺňa nedostatok minerálov v tele a uhasí smäd nielen po dobrom jedle, ale aj akejkoľvek aktivite. www.budis.sk  

Ďalšie novinky