Vedecký výskum skúmal vplyv pitia slovenskej magnéziovej vody. Tu sú výsledky

13. decembra 2021 – Životný štýl
Biomedicínsky výskum AquaMin, ktorý realizovala spoločnosť MEDIREX, a.s., v spolupráci s Internou klinikou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnou nemocnicou Bratislava ukázal, že pitie slovenskej magnéziovej minerálky prospieva nášmu telu i psychike. Reč je o minerálnej vode Gemerka, ktorej optimálny pomer magnézia (Mg) a kalcia (Ca) prispieva k efektívnemu vstrebávaniu oboch minerálov priamo do buniek ľudského organizmu i k lepšiemu zvládaniu stresových situácií.

Magnézium priamo do bunky i na lepší spánok

„Pitie Gemerky nespôsobilo nárast sérových koncentrácií magnézia, ale oproti kontrolnej skupine sme nezaznamenali výdaj magnézia močom a stúpla koncentrácia magnézia v erytrocytoch. To znamená, že príjem magnézia v minerálnej vode spôsobil saturáciu organizmu magnéziom, a magnézium šlo priamo do buniek, teda presne tam, kde má pôsobiť,“ uvádzajú vo výskumnej správe autori výskumu Prof. MUDr. Juraj Payer PhD., MPH, FRCP a Doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH.

Dostatočný príjem magnézia je tiež témou pre odborníkov z oblasti duševného zdravia. Na to sa zamerala druhá časť štúdie, ktorá tiež priniesla pozitívne zistenia. Mgr. Petra Brandoburová, PhD., z riešiteľského tímu psychológov, sumarizuje hlavné zistenia takto: Účastníci štúdie zhodne vyhodnotili, že pravidelné dopĺňanie magnézia pozitívne ovplyvnilo kvalitu ich spánku. U osôb, ktoré boli v záťaži, príjem magnézia viedol k tomu, že svoje zdroje na podávanie kognitívneho výkonu dokázali využívať efektívnejšie. Zaujímavé je tiež, že čím bola na začiatku štúdie u jednotlivca hladina magnézia nižšia, tým viac depresívnych a úzkostných prejavov v úvode výskumu udával.“

Výskum prebiehal na vybranej vzorke 80 ľudí vo veku 30 – 65 rokov (muži aj ženy), kde 40 ľudí počas 30 dní pilo denne 1,5 litra Gemerky a 40 ľudí v rovnakom čase 1,5 litra mierne sýtenej vody z vodovodu. Etickú stránku výskumu schválila Etická komisia Bratislavského samosprávneho kraja.

Magnézium a kalcium

O pozitívnom vplyve pitia Gemerky ale nehovoria len vedci z citovaného výskumu. Doc. Ing. Pavel Blažíček, ktorý je viceprezidentom Slovenskej spoločnosti klinickej biochémie, jednoznačne uvádza, že najefektívnejší spôsob, akým môže naše telo prijať potrebné hodnoty magnézia, je práve pitie minerálnych vôd (telo dokáže vstrebať cez minerálku až 60 % minerálov, ale cez výživové doplnky len 30 %).

Veľmi dôležitý je aj pomer s druhým minerálom, ktorým je v tomto prípade vápnik, čiže kalcium. Výhodou Gemerky je ideálny pomer medzi magnéziom a kalciom 1 : 3, ktorý pomáha efektívne využiť oba esenciálne prvky. Vypitím jednej 1,5 l fľaše Gemerky si tak doplníte 57 % magnézia a 65 % kalcia.

Gemerka, ktorá pochádza zo sto metrov hlbokého vrtu v Slovenskom krase, je pritom v predajoch viac ako dvojnásobne slabšia. Avšak schopnosť Gemerky dodať nášmu organizmu potrebný ideálny pomer minerálov je aj na základe vedeckého výskumu, zdá sa, lepšia.

Prečo Gemerka?

  • Magnézium prijaté v Gemerke dokáže telo efektívne vstrebať a účinkuje priamo v bunkách.  
  • Účinky a benefity tejto minerálnej vody sú vedecky potvrdené ako u jedinej minerálnej vody na Slovensku.
  • Gemerka pomáha lepšie odolávať stresu.
  • Vplýva tiež pozitívne na kvalitu spánku.
  • Prispieva k zlepšeniu pamäti, sústredenia, pozornosti a rýchlejším reakciám.  
  • Gemerka pomáha znižovať aj mieru depresií a úzkostí.

Ďalšie novinky